Listwy przypodłogowe są bez wątpienia dekoracją pomieszczenia, ale mają też do spełnienia jeszcze inną, równie ważną rolę. Chronią dolne części ścian przed zabrudzeniem i uszkodzeniami oraz pomagają ukryć szczeliny i nierówności pomiędzy deskami czy panelami podłogowymi a ścianą. Aby dobrze służyły i pięknie prezentowały się przez lata, trzeba o nie odpowiednio dbać. Dobór odpowiednich metod pielęgnacji jest w dużej mierze uzależniony od materiału, z którego zostały wykonane.
W wielu domach i mieszkaniach, aby uczynić wnętrza bardziej przestronnymi, rezygnuje się z drzwi do kuchni i stawia na rozwiązanie, jakim jest kuchnia otwarta, połączona z salonem. Trzeba jednak pamiętać o tym, że pomimo niezaprzeczalnych walorów funkcjonalnych, taki sposób urządzania nie zawsze jest optymalny. Drzwi do kuchni są przydatne wtedy, gdy korzysta się z niej intensywnie, a dochodzące stamtąd hałasy i zapachy mogłyby przeszkadzać pozostałym domownikom.
Powodów, dla których warto wykończyć podłogę listwami przypodłogowymi, jest wiele i mają one zarówno charakter praktyczny, jak i dekoracyjny. Ważne jest, aby były one dobrze dopasowane kolorystycznie do barwy podłóg bądź ścian i tworzyły z nimi harmonijną całość.
Wybierając drzwi do salonu, trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Przede wszystkim model, na który się zdecydujemy, powinien pasować do całego wnętrza pod względem stylu, koloru i materiału, z jakiego jest wykonany. Warto też pomyśleć o nietypowych rozwiązaniach, dzięki którym komfort użytkowania i atrakcyjność salonu mogą się zwiększyć.
Nie bez powodu większość ludzi lepiej czuje się w jasnych, przestronnych pomieszczeniach. W takich wnętrzach ma się poczucie większej swobody i bezpieczeństwa. Ponadto dostęp do światła dziennego jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i samopoczucia. Nic więc dziwnego, że projektując wnętrza, czy to mieszkalne, czy użytkowe, na kwestię odpowiedniego doświetlenia i rozjaśnienia przestrzeni kładzie się bardzo duży nacisk.