Listwy przypodłogowe – dlaczego warto się na nie zdecydować?
2020-08-17
Powodów, dla których warto wykończyć podłogę listwami przypodłogowymi, jest wiele i mają one zarówno charakter praktyczny, jak i dekoracyjny. Ważne jest, aby były one dobrze dopasowane kolorystycznie do barwy podłóg bądź ścian i tworzyły z nimi harmonijną całość.
Przed czym chronią listwy przypodłogowe?
Tych, dla których względy estetyczne mają drugorzędne znaczenie, do montażu listew przypodłogowych z pewnością przekona to, że w znaczący sposób przedłużają one żywotność parkietu. W jaki sposób? Odpowiednio zamocowane, umożliwiają zaistnienie tzw. dylatacji podłogi, polegającej na tym, że panele podłogowe i znajdujące się pod nimi stropy mogą minimalnie się poruszać. Jak wiadomo, każdy typ podłogi „pracuje”, a dylatacja, czyli kilkumilimetrowa szczelina pomiędzy panelami bądź klepkami a ścianą, niweluje naprężenia i zapobiega wybrzuszaniu się podłogi. Listwa przypodłogowa zakrywa to nieestetyczne miejsce oraz dodatkowo zabezpiecza przed przedostawaniem się tam kurzu i brudu.
Założenie listew przypodłogowych jest również zasadne dlatego, że w znaczący sposób ograniczają one zniszczenia i zabrudzenia ścian, powstające w czasie sprzątania i codziennego użytkowania. Obicia i otarcia od odkurzacza, miotły czy mopa, smugi pozostawiane przez buty, ślady po wodzie – tego wszystkiego da się uniknąć, jeśli zamontuje się odpowiednio wysokie i grube listwy. Wybór produktów jest tak duży, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Na tym walory funkcjonalne listew przypodłogowych się nie kończą. Produkowane współcześnie listwy uwzględniają wiele potrzeb użytkowników, również i takie, by poprowadzić pod nimi kable i inne przewody zasilające urządzenia znajdujące się w danym pomieszczeniu. Wszystko dzięki żłobieniom od wewnętrznej strony listwy.
Estetyka – rola listew przypodłogowych
Walory dekoracyjne listew przypodłogowych są niezaprzeczalne. Szczególnie okazale prezentują się wysokie, profilowane listwy w kolorze białym, jakie montuje się we wnętrzach utrzymanych w klasycznym stylu. Ten rodzaj wykończenia jest popularny również w nowoczesnych mieszkaniach. Białe listwy dodają wnętrzu elegancji i lekkości. Oczywiście na rynku dostępnych jest bardzo wiele kolorów i rodzajów listew. Nierzadko pewnych trudności może przysporzyć znalezienie koloru idealnie pasującego do podłogi, szczególnie jeśli panele i listwa mają nawiązywać do naturalnego rysunku drewna. Warto wtedy wziąć pod uwagę możliwość dopasowania koloru listew nie do podłogi, a do ściany lub kupić takie listwy, które można pomalować farbą.
Jeśli chodzi o materiały wykorzystywane do produkcji listew, to obecnie najbardziej popularne są drewno, płyta MDF oraz tworzywa sztuczne, takie jak poliuretan oraz PVC. Te dwie pierwsze opcje gwarantują największą trwałość, zaś dwie ostatnie to wybór najbardziej korzystny pod względem cenowym.
Pokaż więcej wpisów z
Sierpień 2020