Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wybór listw przypodłogowych – pytania i odpowiedzi

2021-07-05
Wybór listw przypodłogowych – pytania i odpowiedzi

Ważnym, a często niedocenianym aspektem projektowania wnętrz jest wybór listew przypodłogowych. Są one przysłowiową „kropką nad i” – łącząc podłogę ze ścianą, nadają przestrzeni ostatecznego charakteru. Na co zwracać uwagę przy ich wyborze i jak dopasować je do wnętrza? Tego dowiesz się z poniższej listy pytań i odpowiedzi.

W jakim celu zakłada się listwy przypodłogowe?

Zastanawiając się nad listwami przypodłogowymi, warto przypomnieć sobie, jakie jest ich przeznaczenie. Tradycyjnie listwa przypodłogowa była montowana w celu ukrycia połączenia między podłogą a otynkowaną ścianą. Listwa zakrywa szczeliny dylatacyjne, przewody i inne elementy urządzeń elektrycznych. Ponadto ułatwia usuwanie gromadzącego się kurzu. Nie można zapomnieć także o dekoracyjnym znaczeniu listwy przypodłogowej – bez niej wnętrze nie byłoby kompletne.

Czym się kierować podczas wyboru listwy przypodłogowej?

Czynniki, które należy brać pod uwagę, to styl listwy przypodłogowej, kolorystyka, materiał i wykończenie. Wszystkie te elementy łączą się, aby zapewnić idealne dekoracyjne dopełnienie pokoju lub serii pokoi. Odpowiednią listwę dobierzemy na podstawie kilku podstawowych parametrów:

  • Względy estetyczne

Listwa musi być dobrze dobrana do rodzaju podłogi lub wykładziny podłogowej, a także do ścian, płytek lub tapety. Nie musi ona koniecznie pasować do koloru i wzoru materiału podłogowego: czasami kontrast, który powstaje na przejściu między podłogą a ścianą, daje interesujący efekt. Jednak błyszcząca podłoga bardziej pasuje do błyszczącej listwy przypodłogowej, a matowe wykończenie jest odpowiednie dla matowej podłogi lub bardziej miękkiego dywanu. Powinniśmy wziąć pod uwagę również użyte meble i ogólne wyposażenie wnętrza. 

  • Przeznaczenie pomieszczenia

Inną listwę zamontujemy w biurze, a inną w salonie. Tam, gdzie liczy się prostota, wystarczy klasyczna, gładka listwa, z kolei w bardziej reprezentacyjnym salonie warto pokusić się o listwy frezowane.

  • Parametry techniczne

Trzecim ważnym aspektem jest projekt techniczny, zwłaszcza sposób mocowania i, w razie potrzeby, możliwość regulacji i dalszej manipulacji listwami, możliwość poprowadzenia kabli itp. Ważna jest także trwałość, odporność na warunki atmosferyczne i łatwość konserwacji.

Jak dobrać kolor listwy?

Barwę listwy przypodłogowej można dopasować do koloru:

  • podłogi,
  • ścian,
  • stolarki.

Czarna listwa przypodłogowa nadaje wnętrzu ekskluzywnego charakteru i najlepiej prezentuje się w dużych pomieszczeniach. Z kolei listwy przypodłogowe w różnych odcieniach szarości są bardzo uniwersalne i mogą być stosowane w połączeniu z prawie każdym kolorem podłogi i ścian. W dużej mierze dotyczy to również listew w subtelnych, pastelowych kolorach, jednak najpopularniejsze są listwy imitujące naturalne usłojenie drewna, takie jak listwa frezowana dąb naturalny Santana Gold Door.

W modzie wciąż pozostają listwy białe, które wyglądają bardzo szlachetnie. Listwa Frezowana RMT Biała dzięki dekoracyjnemu frezowaniu upodobni Twój dom do szlacheckiego dworku lub amerykańskiej rezydencji.

 

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 1173 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-04-25
Jestem bardzo zadowolona z zakupu i obsługi, lamele przepięknie się prezentują. Gorąco polecam.
2022-04-13
.
pixel