Czym są drzwi bezprzylgowe?
Wybór drzwi wewnętrznych nie powinien być przypadkowy. Wyznaczają granice pomieszczeń i definiują styl mieszkania. To pierwszy element wystroju dostrzegany jeszcze przed wejściem do pokoju: ważne, by był nie tylko funkcjonalny, ale i estetyczny. W nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach często wybór pada na drzwi bezprzylgowe. Czym charakteryzuje się ten typ drzwi i dlaczego jego popularność rośnie?
Drzwi bezprzylgowe – czym różnią się od przylgowych odpowiedników?
Tradycyjne drzwi przylgowe częściowo zachodzą na ościeżnicę fragmentem, zwanym wręgiem przeciwwyważeniowym. Zapobiega on opadnięciu skrzydła z ośnieżnicy w razie wycięcia zawiasów w drzwiach i idealnie przykrywa zamek. Część zachodząca na zamek, pozwalająca drzwiom stworzyć jedną płaszczyznę z ościeżnicą, zwana jest przylgą – stąd ich nazwa. W tego typu drzwiach widoczne są zawiasy. Z tego powodu najlepiej wyglądają one we wnętrzach tradycyjnych i retro.
Drzwi bezprzylgowe mają prostą krawędź i po zamknięciu tworzą z ościeżnicą jedną płaszczyznę. To właśnie sprawia, że tego typu drzwi wyglądają bardzo nowocześnie. Zawiasy ukryte są w opasce maskującej, która zbiega się ze skrzydłem drzwiowym. Dzięki temu po zamknięciu uzyskujemy efekt ujednoliconej powierzchni. Krawędź skrzydła wygląda przy tym na masywniejszą, a przestrzeń podłogi jest optycznie powiększona.
Drzwi bezprzylgowe a ościeżnica
W drzwiach bezprzylgowych stosuje się ościeżnice regulowane o szerszych opaskach obejmujących (np. ościeżnica regulowana Golddoor o szerokości 8 cm), przez co drzwi te wyglądają bardziej monumentalnie. Dzięki niewidocznym zawiasom doskonale prezentują się we wnętrzach o stylistyce nowoczesnej, skandynawskiej i loftowej.
Dla porównania, drzwi przylgowe zwykle wymagają najprostszego modelu ościeżnicy – ościeżnicy stałej, wstawianej w dwie równoległe ściany. W przypadku ściany o niestandardowej grubości używa się ościeżnicy regulowanej, której zaletą jest nie tylko łatwy montaż, ale i opaski obejmujące całość muru, niwelujące ewentualne nierówności.
Drzwi bezprzylgowe – dlaczego warto w nie zainwestować?
Modne obecnie drzwi bezprzylgowe zawdzięczają swoją popularność kilku niezaprzeczalnym zaletom, którymi są:
- Walory estetyczne: dzięki ukryciu widocznej ościeżnicy uzyskujemy jednolitość ściany i ponadczasową elegancję. W otworze konstrukcyjnym widoczne jest tylko skrzydło drzwiowe, zlewające się z powierzchnią ściany
- Bezpieczeństwo: brak wrębów w skrzydle drzwiowym oznacza możliwość uniknięcia przytrzaśnięcia palców lub uderzenia głową o wystającą krawędź
- Ergonomia: kąt otwarcia do 180 stopni oraz możliwość regulacji w 3 płaszczyznach
- Cicha praca
- Wzmocniona rama gwarantująca wytrzymałość
- Nowoczesny wygląd: drzwi można dopasować do otaczających je ścian i wnętrz, dzięki czemu stają się niemal niewidoczne lub wręcz przeciwnie – wyróżniają się na tle ścian jako przykuwający oko element kontrastowy.
Wszystko to sprawia, że drzwi bezprzylgowe zyskują wielu amatorów w świecie nowoczesnego wnętrzarstwa.